zážitok | Jarné Kapitulské dvory 2018

13.05.2018

Na toto podujatie som sa tešila už niekoľko mesiacov. Akosi som cítila, že o najstaršej uličke v Bratislave sa nestačí učiť z kníh, treba ju zažiť. Obzvlášť, keď sú otvorené jej vnútorné dvory, nádvoria a zákutia. Stálo to za to, aj keď neraz ma srdce zabolelo...

Niektoré budovy a dvory sú pekne udržiavané a zrenovované. Iné sú v stave pomalej rekonštrukcie, alebo majiteľ asi čaká, kým spadnú (napr. slávny Esterházyho palác).

"Vstúpili sme do rokovania s aktuálnym vlastníkom Esterházyho paláca. Zámerom bolo otvoriť plechovy plot a sprístupniť kúsok z nádvoria a prezentovať zámery investora s plánovanou rekonštrukciou.

Ostalo iba pri našej iniciatíve, investor nereagoval a presvedčil nás, že je taký istý ako všetci predtým, a že žiaľ asi nič nevykoná a bude potichu čakať na deštruciu paláca. 

Využili sme aspoň jeho plot na prezentáciu všetkých dvorov vrátane Esterházyho paláca," píše na svojej stránke na Facebooku občianske združenie Oživenie Kapitulskej ulice.

Ľudia v občianskych združeniach sa snažia niektoré budovy zachrániť. Postupne sa to darí napríklad v Albrechtovom dome občianskemu združeniu Albrecht forum

V rámci podujatia na Kapitulskej ulici robil vlastivedné prechádzky Ivor Švihran, multifunkčný sprievodca z M_P_BA - mapa pekných miest a fajn vecí v Bratislave.

Podujatie Kapitulské dvory organizuje občianske združenie Oživenie Kapitulskej ulice od roku 2015, vždy na jar a na jeseň.

Cieľom je naplniť svoje poslanie o. z. a to "udržať genius loci a jedinečnosť Kapitulskej ulice ako miesta vzdelania, kultúry a oddychu."

Genius loci bol pôvodne v rímskej mytológií duch, ktorý ochraňoval isté miesto. Znázorňovali ho ako hada.

Dnes sa tento termín často používa na označenie určitej charakteristickej atmosféry, ktorú má dané miesto. 

Často ide o malebné zákutia ľudovej a historickej architektúry, či miesta v prírode.

Ja sa snažím dozvedieť sa čo najviac o tejto krásnej Kapitulskej uličke, aby som ako turistická sprievodkyňa povedala hosťom, počas prehliadky, jej históriu a aj zaujímavé pikošky a realitu, ku ktorej zlepšeniu môže prispieť každý z nás už len tým, že sa o svoju históriu budeme zaujímať.