zážitok | Dobrý trh na Panenskej 2018

15.09.2018

S malou dušičkou, ale s veľkým nadšením som v sobotu, 15.9.2018 predstúpila pred susedov, ktorí prišli na podujatie Dobrý trh na Panenskej!. Porozprávala som im o našich susedoch z minulosti, resp. len o štyroch z nich, pretože vo štvrti Panenskej žilo množstvo zaujímavých a inšpiratívnych osobností.

Z prítomných hostí sa niektorí prihlásili, keď som sa pýtala, kto bol vo vnútri budovy bývalej pôrodnice na Zochovej. Postavil ju Ignatz Feigler mladší. Jeho otcom bola naša prvá inšpiratívna osobnosť architekt a staviteľ Ignatz Feigler starší, o ktorom som v krátkosti porozprávala. Inšpiratívny je pre mňa hlavne v dokonalom prepojení histórie a funkčných, moderných prvkov v architektúre.

Myslím, že tento rok to bolo už po druhýkrát, čo sa podujatie Dobrý trh na Panenskej! pretiahlo až na Podjavorinskú ulicu. Preto som ďalšiu inšpiratívnu osobnosť vybrala z tejto ulice. Bol ňou obchodník so srdcom v Prešporku, inšpiratívna osobnosť Theodor Edl. Vo svojej dobe bol tak rešpektovaný a vážený, že už počas jeho života po ňom pomenovali ulicu, na ktorej žil.

Nuž a aby to bolo rodovo vyvážené, ďalšie osobnosti boli ženy. Prvou z nich bola naša susedka z 18. storočia a ďalšia inšpiratívna osobnosť podnikateľka s likérom Zuzana Slubeková Hirsch(ová). Práve ona preslávila Slubekovu likérku, ktorá mala sídlo na Kozej ulici. 

Ako sa vraví, na záver to najlepšie - aspoň pre mňa. Inšpiratívna osobnosť Alžbeta Güntherová-Mayerová tak trochu, alebo vlastne dosť výrazne, zasiahla aj do môjho života. Práve vďaka nej máme na Slovensku zachránené a pre verejnosť sprístupnené, okrem iných, aj kaštieľ Betliar a Hrad Krásna Hôrka - historické pamiatky, ktoré som kedysi pravidelne s rodičmi navštevovala. Práve tam sa zrodila moja túžba byť sprievodkyňou. Alžbeta Güntherová-Mayerová sa narodila na Panenskej. Jej rodný dom, rodičia, starí rodičia a v neposlednom rade aj celé mesto Bratislava majú veľkú zásluhu na jej celoživotnej zanietenej ochrane historických pamiatok.

Som nadšená, že som mohla o týchto osobnostiach rozprávať a priblížiť ich život a dielo našim terajším susedom.

Ďakujem aj za odbornú podporu pri zostavovaní mapy osobností a to konkrétne historikom Jurajovi Šedivému, Jánovi Vyhnánekovi a Vladimírovi Tomčíkovi a geniálne kreatívnym ľuďom z o. z. Punkt.

Špeciálne ďakujem Katke Poliačikovej z o.z. Punkt za to, že ma oslovila vtedy na ulici, keď som išla "na skok" do potravín ... Bolo to také milé. Stretli sme aj šťastného suseda, ktorému sa práve narodilo bábätko a susedku, čo sa práve vrátila z dovolenky a kamarátov môjho manžela... Bolo to také celé príjemné, susedské... Naši doma hneď tušili, že som asi postretávala kopec susedov...

Chcem BLOG a pripomienky na PREHLIADKY dostávať