zážitok | Bratislavské mestské dni 2018 - I.

21.04.2018Podujatie Bratislavské mestské dni 2018 som si užila naplno. Vrcholom dňa bola už prvá dopoludňajšia prehliadka Bratislavy po miestach, s ktorými je spojený Milan Rastislav Štefánik. Potom ma už čakali "len" samé prekvapenia. Príjemné prekvapenia. Až dokonca.

Sprievodkyňa, pani Ľubomíra Černáková vie o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi absolútne všetko. Aspoň taký som mala dojem, počas jej dvojhodinového výkladu. A nielen ja. Počula som, ako jeden pán vraví: "Tá je fakt dobrá! Tak veľa toho vie!

Obzvlášť som na nej obdivovala, ako zvládala náročné podmienky na sprevádzanie. Obrovskú, snáď 50-člennú skupinu ľudí, hluk na každom mieste, telefonáty z Turistickej informačnej kancelárie, ktoré má povinnosť zdvihnúť za každých okolností. 

Veľmi odporúčam objednať si tento jej výklad pre menšiu skupinu, užijete si ho viac. Stačí kliknúť na jej stránku Historicky.sk.

S mojou kamarátkou, sprievodkyňou Martinou Kľúčikovou z Modry,  sme si potom urobili krátku prestávku a opäť sme si vymieňali skúsenosti, starosti aj radosti z našho sprevádzania turistov.

Poviem vám, ak by ste chceli spoznať mesto Modra, neváhajte osloviť Martinu - ona vám z výletu do Modry urobí zážitok.

My s Martinou sme mali dnes krásny zážitok z Múzea mesta Bratislava. To viete, keď ste so spriaznenou dušou na mieste, ktoré je každou bunkou tým, čo milujete, to vtedy duša plesá radosťou.

Prezrela som si z hora až dole, celé Múzeum mesta Bratislavy, ktoré spoluzakladal aj František Floridus Rómer, moja nedávna inšpiratívna osobnosť. 

Medzitým už musela Martina odíjsť a keď som si prehliadala expozíciu mučiarne, akurát tam nikto nebol. Normálne som sa bála a chvíľu som váhala, či to dám. Vypla som svoju bujnú fantáziu a prezrela som si všetky šialené pomôcky na mučenie. Uff, po tomto by som sa už fakt nemala ničoho báť. 

Poviem vám, bola som rada, že je 21. storočie a svieti slniečko. A domov sa mi ešte nechcelo ísť. V meste bola úžasná, príjemná a hlavne mierová atmosféra. 

Veľmi rýchlo som zistila, že je ešte jedno miesto, ktoré som vždy chcela vidieť a teraz prišiel ten správny čas.

Keď som vyšla z Mirbachovho paláca, v ktorom je Galéria mesta Bratislava, myslela som si, že už pôjdem rovno domov. 

Lenže otvorené bolo ešte jedno múzeum, ktoré som už dávno chcela navštíviť. 

Dvere pri Michalskej bráne boli odchýlené. Vošla som do dvora, lebo ja vždy vojdem tam, kde sú dvere otvorené. Takí mládenci ma hneď vypoklonkovali, že ešte majú zatvorené. Hm ... tak teda, skúsim ďalšie dvere. Boli síce zatvorené, ale nie zamknuté. Znamenie, že mám vojsť ...

Múzeum farmácie ... ach stovky fľaštičiek a dózičiek a zásuvočiek. No nádhera. Dojem mi kazili len tri dámy, ktoré tam nevhodne nahlas lamentovali, že za celý deň, čo tam sú, dostanú len jeden a nie dva gastrolístky. V tichu múzea bolo jasne počuť celé, ich hlasné ponosovanie na spôsob evidencie dochádzky. 

Nuž takto: 

Ani tri nespokojné dôchodkyne nedokázali pokaziť môj krásny zážitok z prehliadky, ktorú nám ráno urobila p. Černáková. Už sa teším na jej nedeľnú prehliadku na tému V predvečer Veľkej vojny, ktorá je tiež súčasťou podujatia Bratislavské mestské dni 2018.

TEXT a FOTO: Katarína Králiková