večerná Bratislava | zážitky z 28. 4. 2018

03.05.2018

Stretli sme sa na Rudnayovom námestí, uprostred ktorého stojí Dóm sv. Martina. Bolo nás takmer štyridsať a tešila som sa, že o svoje nové poznatky som sa mohla podeliť aj s deťmi.

Mojim drahým hosťom som najprv povedala o tom, aké štyri míľniky v dejinách Bratislavy považujem ja za dôležité.


4 storočia v dejinách Bratislavy, ktoré sú podľa mňa kľúčové.


Počas príprav ma zaujala informácia, že na mieste, kde dnes stojí Dóm sv. Martina, stál kedysi kostol sv. Spasiteľa, a že s týmto pomenovaním súvisí aj názov lekárne u Salvatora, ktorá bola v nádhernej budove. 

O všetkých mojich poznatkoch som s nadšením porozprávala svojim hosťom. A aj o tých najzaujímavejších súvislostiach medzi dejinami Bratislavy a stavbou Dómu sv. Martina a to z jeho všetkých strán.

Od Dómu sv. Martina sme pokračovali cez hradby. Hostia si prezeli vystavené portréty kráľov a kráľovien, korunovaných v niekdajšom Prešporku. 

Ja som si spomenula, ako som na hradbách, počas príprav na prehliadku, stretla Angličanku Alice, ktorej som na urobila prehliadku Devína a Bratislavy - po prvýkrát v angličtine.

Pokračovali sme na Mikulášsku ulicu a ja som chcela ukázať, hlavne mladým hosťom a tým, ktorí nepochádzajú z Bratislavy, ako vyzeral Prešporok predtým, než ho rozdelila stavba Mosta SNP a Staromestskej ulice.

Čakala nás najnáročnejšia časť cesty. Starodávne schody ku Chrámu sv. Mikuláša. Zvládla ich však aj mladá rodinka s bábätkom a kočiarom. 

Vydýchli sme si pohľadom na krásnu jarnú Bratislavu a ja som hosťom porozprávala povesť o sv. Mikulášovi a o čertovi, ktorému sa viac páčilo bimbanie zvonu v Chráme, ako hlučné zvonenie v Dóme sv. Martina.

Medzi Chrámom sv. Mikuláša a Bratislavským hradom sú čarovné zákutia. Možno aj preto sa tu na malom námestíčku nachádza socha čarodejnice s havranmi. 

Veru, aj o bosorkách sme si rozprávali a mne bolo čudné, že ľudia ešte pred niekoľko sto rokmi verili takým blbostiam, že človek/ žena môže lietať, alebo sa premeniť na mačku.

Niektorí moji hostia sa však až tak nečudovali a múdro poznamenali, že aj dnes mnohí veria rôznym blbostiam

Hm... niektoré veci sa nemenia a dejiny sa v rôznych obmenách budú asi opakovať dovtedy, kým sa z nich poučíme.

Vždy sa teším, keď sa ma hostia pýtajú na to, čo ich zaujíma. Mladú mamičku s bábätkom zaujal taký zvláštny kopček pri Žigmundovej bráne, ku ktorej sme prešli cez nádherný zelený park pod Bratislavským hradom.

Nevedela som veru, čo to je, ale zistila som to!

Je to vyústenie ventilácie protileteckého krytu v tvare železobetónovej polguľe s dvierkami pri Žigmundovej bráne /zdroj: kpt.sk/.

Milujem rozprávať skutočné príbehy o láske. Vďaka nim tak spoznáme dejiny aj osobonosti, ktoré ich tvorili. 

Pri Žigmudovej bráne mi nedalo porozprávať hosťom o vášnivom a komplikovanom príbehu lásky medzi kráľom Žigmundom Luxembnurgským a jeho druhou, oveľa mladšou manželkou Barborou Celjskou. Toľko rôznych udalostí súvisí s ich životom...

Pri dome U dobrého pastiera mi už začínalo byť smutno, že prehliadka končí. Stretli sme však môjho spolužiaka Maxa, ktorý očividne tiež robil prehliadku Bratislavy. 

Rýchlo sa mi vrátila radosť, ktorú mám vždy, keď stretnem svojho známeho v meste. Mám pritom pocit, že v meste naozaj žijem.

Naša aprílová prehliadka skončila pri Morovom stĺpe na Rybnom námestí. Hostia ma príjemne prekvapili potleskom aj peknou spätnou väzbou. Som tak vďačná, že na moje prehliadky chodia takí príjemní ľudia.

Veľmi ma potešilo ma poznanie, že som vraj obohatila vedomosti aj tým, ktorí už veľa vedeli. 

O to viac sa teraz snažím pripraviť na ďalšiu prehliadku s názvom Večerná Bratislava, ktorá začne tam, kde sme skončili - pri Morovom stĺpe na Rybnom námestí v sobotu, 26. mája 2018 o 18:00 hod.

špeciálne poďakovanie

ďakujem špeciálne veľmi akože fakt mega za to, že mojich dvorných fotografov (malú Mimi Rasovskú a môjho manžela) zastúpili počas prehliadky Večerná Bratislava dňa 28. apríla 2018 tieto dámy:

Inge L.
Lucia B.
Peťka Chr.
Slávka Š.