zážitok | Sprevádzanie v daždi

26.04.2018

Vo štvrtok  26. apríla 2018 som sprevádzala veselú skupinu, ktorú tvorili páni z Francúzska, Turecka, Číny a Slovenska. Dávno som nezažila spoločnosť toľkých džentlmenov pokope. Verím, že tak ako ja s nimi, aj oni so mnou strávili príjemnú prechádzku po centre Bratislavy. V ten deň totiž o zmeny v programe nebola núdza.


Už pred 13. storočím bolo mestečko Prešpork opevnené hradbami, ktoré potom v 18. storočí dala zbúrať Mária Terézia a občianske združenie Hradby ich usilovnou prácou čiastočne opravili tak, aby sme dnes po nich mohli chodiť.


Celý týždeň bolo krásne, slnečno, len v deň prehliadky nám pršalo. Celú trasu, ktorú som pre nich vymyslela, som musela v ten deň ráno úplne zmeniť tak, aby sme veľa videli a čo najmenej zmokli.

Program som vymyslela tak, aby videli aj čaro starého Prešporku, ktoré ešte dýcha v Múzeu obchodu na Bielej ulici. Lenže prehliadka začala neskôr a na múzeum by nám ostalo pár minút, tak sme ho vynechali.

Môj výklad v angličtine bol nakoniec takmer celý o niečom úplne inom, ako som si pripravila. A aby tých zmien nebolo málo, tak sme v poslednej tretine úplne zmenili trasu a na Hviezdoslavovom námestí už robil jeden z najväčších znalcov histórie v našej skupinke, výklad o parížskej Champ Elyseé pre mňa.

Neviem, čo z to ho sa mi zdalo náročnejšie. Sprevádzať v daždi, ktorý nebol v pláne? Sprevádzať v angličtine, v ktorej mám stále veľký potenciál na zlepšenie? Alebo sprevádzať skupinu zloženú iba z cudzích mužov. Zdá sa, že som zvládla ďalšiu výzvu a som nesmierne vďačná za túto skúsenosť.