Bratislava | Po stopách korunovácií

02.07.2018Prehliadka sprievodkyne p. Černákovej, ktorej som sa v piatok, 29.6.2018 zúčastnila, bola jednou zo záverečných aktivít podujatia Korunovačné dni 2018. Niesla sa v duchu "nakoniec to najlepšie". Totiž, viacerí z nás, návštevníkov, sme o korunováciách, aj o Márii Terézii, už čo-to vedeli. A predsa sme sa dozvedeli aj o takých skutočnostiach, ktoré doteraz neboli známe.Keby som teraz mala spísať, čo si z prehliadky pamätám, bolo by toho žalostne málo v porovnaní s tým, ako veľa nám p. Černáková rozprávala. 

Spomínam si, že na Bratislavskom hrade som konečne pochopila, ako to bolo s prístavbou, ktorá po požiari v 19. storočí už nebola nikdy obnovená, zatiaľ ...Pri Dóme sv. Martina nám, okrem jeho histórie, pútavým spôsobom p. Černáková prerozprávala priebeh korunovačného obradu.Počas prehliadky sme sa dozvedeli veľa nielen zo života Márie Terézie, ale všeličo aj o jej manželovi, o ich dcére Márii Kristíne a jej manželovi. 

Zaujali ma však aj informácie o živote bežných mešťanov počas obdobia korunovačných slávností. 

Počet ľudí v Prešporku sa za vlády Márie Terézie zniekoľkonásobil, čo síce svedčí o rozvoji mesta, p. Černáková nám však okrem "zromantizovaných pikošiek" objasnila aj viaceré reálne fakty, hlavne o vzťahu Márie Terézie k Prešporku.O fontáne na Hlavnom námestí v Bratislave sa dá rozprávať v rôznych súvislostiach. Pani Černáková svoje rozprávanie krásne premostila s požiarom počas prvej korunovácie v Prešporku.Len pár dni pred touto prehliadkou som bola na prednáške o Školách v Prešporku, z ktorej som napísala blog. Moje nové poznatky doplnila p. Černáková pikoškoidnou informáciou o tom, ako dali jezuiti postaviť svoj Mariánsky stĺp naschvál pred Evanjelický kostol.

Všimli ste si, ako veľmi sa dnešný Jezuitský kostol na Františkánskom námestí podobá na Evanjelický kostol na Panenskej ulici v Bratislave?

Toto nie je náhoda - a aj o tom sme sa všeličo podozvedali.Pri Františkánskom kostole, ako ho my Bratislavčania hovorovo voláme, sme sa vrátili k priebehu korunovačných ceremónii. 

Ak si dobre pamätám, tak Mária Terézia v tomto kostole pasovala 45 šľachticov za rytierov Zlatej ostrohy.


Sprievodkyňa Ľubomíra Černáková z Historicky.sk


Naša prehliadka skončila pri Michalskej bráne a p. Černáková pre nás aj tam mala stále plno zaujímavostí. 

Páčilo sa mi počúvať o Márii Terézii ako o skutočnej osobe, ktorá robí aj, jemne povedané, čudné rozhodnutia.

V závere prehliadky nám p. Černáková odporučila ísť na Michalskú vežu, kde je vytvorené špeciálne miesto na fotenie k téme korunovácií. 

Vraj sa tam môžeme odfotiť v dobovom kostýme s korunovačnými insígniami. Viac  info o korunovačnom foto-video pointe je tu.

Ďakujem p. Černákovej 

za množstvo zaujímavých noviniek, ktoré nám tak pútavo porozprávala. 

Mojej romantickej duši najviac utkvelo v pamäti, že práve Mária Terézia zrušila povinnosť žiadať zemepána o povolenie jeho poddaných zosobášiť sa. 

Vedela som už o tom, že Mária Terézia prikazovala, aby ženy nosili dlhé sukne, ale vôbec som netušila o jej prísnych nariadeniach týkajúcich sa sexuálneho života ľudí mimo manželstva i v manželstve.

Vo vzduchu ostala visieť otázka, ako to tá Mária Terézia kontrolovala? Čo myslíte...?