prehliadka mesta | Banská Bystrica

15.12.2017

Podelím sa s vami o to, čo som videla v meste Banská Bystrica. Ako dobrá sprievodkyňa som chcela najprv všetko osobne navštíviť. Teraz viem, čo vynecháme a čo určite navštívime počas našej poznávačky v cieli Banská Bystrica.

Poštové múzem

Aktuálna výstava na tému "Pocta obetiam holokaustu" trvá do 16.11.2017. Ak sú všetky aktuálne výstavy spracované takto inšpiratívne, potom ich určite navštívime.

Hlavná, stála expozícia je fantastická. Akoby ste vošli do brožúrky o dejinách poštovníctva. Je tam všetko, vidíte to zblízka a naživo. Uniformy, brašne, tabule, schránky, pečiatky, stroje, tlačiarne a tisíce poštových známok. Milá pani sprievodkyňa je hlasom Poštového múzea, ktorý stačí počúvať a dozviete sa všetko, čo sa týka pošty.

Detské múzeum je interaktívne. Deťom sa iste zapáči premeniť sa na poštového úradníka, či vyskúšať si všetky aktivity. Možno pani sprievodkyňa dovolí aj nám dospelým, pohrať sa v múzeu.

Skuteckého galéria

Galériu veľmi odporúčam vidieť. Nachádza sa v dome, kde žil Dominik Skutecký, v dome, ktorý si sám navrhol a vyzdobil. Už to samo o sebe je zážitok vidieť.

Obrazy vystavené v štyroch izbách predstavujú hlavné životné obdobia maliara. Cítiť tam jeho umeleckú dušu, ovplyvňovanú starostlivosťou o rodinu.

Thurzov dom

Morbídna téma aktuálnej výstavy "Keď zubatá kosu brúsi" trvá do 28.2.2018 a je vhodná len pre silné povahy. Výstava je poňatá etnologicky (podľa ľudových zvykov), nie chronologicky (podľa období v dejinách).

Jediné, čo na výstave oceňujem je forma, akou sú spracované sprievodné texty. Sú prehľadné, vizuálne oddelené tak v odsekoch, ako aj typom písma. Dobre sa to číta, aj keď človeka, ktorý aspoň trochu pozná dedinské pohrebné zvyky, táto výstava nijako neobohatí.

Kostol sv. Františka Xaverského

Dominantu námestia treba vidieť aj z vnútra. Aspoň kvôli chvíľkovému oddychu.

Umelecky ani architektonicky to nie je žiadna zaujímavosť, ale keď tam chodí biskup, môžeme aj my.

Matejov dom

Absolútna bomba! Nie len preto, že budova slúžila pôvodne ako sklad munície. Toto múzeum je ďalšie fantastické miesto, ktoré určite navštívime. Na múzeum vyhradíme viac času, nech si výstavené exponáty naplno užijeme.

Dejiny Banskej Bystrice sú totiž fascinujúco bohaté a spracované tak zaujímavo a azda najlepšie práve v Matejovom dome.

Námestie SNP

Krásne selfisky sa tu dajú robiť. Hlavne pri peknom počasí. Fontána vytvára živú atmosféru a zvonkokra znie celým námestím.

Júj, nádherný zážitok, krásna prechádzka.

Moja srdcovka

Možno to vyznie ako reklama, ale keď som nadšená, tak to chcem šíriť do sveta. Zmrzlináreň & cukráreň Moja srdcovka je delikatésna topka Banskej Bystrice. Slová nestačia. Fotky nepomôžu. Treba zažiť.

V Banskej Bystrici navštívime určite

  • & Matejov dom
  • & Poštové múzeum
  • & Skuteckého galéria

Ďalšie inšpirácie na spoznávanie Banskej Bystrice vám prinesiem nabudúce.