inšpirácia na JANUÁR

02.01.2018

Svoj nový diár používam zvyčajne až od 2. januára. Milujem ten začiatok, keď ešte netuším, čím zaplním ďalšie dni v mesiaci. Tentokrát som sa rozhodla, že ja rozhodnem o tom, čím budú vyplnené moje dni. A tak si značím: 

Zaujímavé články o novoročných predsavzatiach ste už iste čítali. Ja viaceré, mnohé sa opakujú a zhodujú sa v tom, že plány si treba robiť reálne, krátkodobejšie a hlavne merateľné. Súhlasím.

Pre mňa je však oveľa významnejším začiatkom niečoho nového skôr september, ako január. Prelom rokov vnímam viac ako čas úplného zastavenia. 

Možno to máte podobné, ako ja. Silvester je u mňa už tradične plus-mínus ôsmim dňom odpočinku. A po ňom nasleduje ešte dobrých šesť-sedem-osem dní vo viac-mennej nepracovnom režime. 

Deň, v kalendári nazývaný Nový rok s veľkým N je u mňa štandardne dňom, kedy už ani neviem, aký je dátum. 

Silvestrovská noc trvá dlho. Na ďalší deň, ignorujúc tradície, vstávame až na obed. Kým dopijem prvú kávu, je už zasa tma. Kto má vedieť, aký je deň? 

Svoj nový diár začínam používať zvyčajne až od 2. januára. Milujem ten začiatok, keď ešte netuším, čím zaplním ďalšie dni v mesiaci. 

Tentokrát som sa rozhodla, že to urobím inak. A tak si do diára značím to, čo chcem, aby sa stalo v januári 2018:

  • napísala som ďalší článok o dejinách módy 
  • kúpila som si rifle
  • dopísala článok o Elene Maróthy Šoltésovej
  • urobila som si plán článkov na celý január 2018
  • stretla som sa s priateľkami
  • zorganizovala som u nás doma rodinné stretnutie
  • bola som v divadle na predstaveniach, ktoré obohatili moju dušu

No a takto som si "urobila plány" na január. Poviem Vám, mám s tým dobré skúsenosti. 

Totiž, vždy, keď ma čaká fakt že mega náročný deň, ráno, skôr než odíjdem z domu, napíšem si do zápisníka niečo v tomto zmysle: 

"Dnes - napíšem dátum - sa mi podarilo úspešne zvládnuť ... Dokázala som otvorene povedať ... Urobila som všetko najlepšie ako sa dalo ... Získala som uznanie za ... Ďakujem za dnešný úžasný deň". 

Skrátka, napíšem si tam to, čo chcem, aby sa stalo, hoci vo chvíli, keď to píšem, zdá sa mi to nereálne a je to len a len moje želanie.

Potom idem z domu akási odvážnejšia. 

Keď si spätne pozerám svoj zápisník, po nejakom čase už ani neviem, či som si to fakt písala ráno, alebo až večer na konci dňa. 

Ono totiž, tie udalosti sa stali presne tak, ako som si to naplánovala, presne tak, ako to mám napísané. Dobré, však?


Takže moja inšpirácia na JANUÁR je: 

svoje predsavzatie si napíšte do diára v minulom čase, ako poďakovanie za to, že sa splnilo.