Bratislava | nočné osvetlenie

31.01.2018

Jedného dňa, keď naberiem odvahu, vyberiem sa na Bratislavský hrad v noci. Budem pozorovať tisíce svetielok v tme. Zbožňujem kochať sa pohľadom na nočnú Bratislavu. Zaujímalo ma, či nočné osvetlenie má svoje dejiny... 

Má! A aké zaujímavé... Som presvedčená o tom, že v dejinách "sa samo" nič neudialo. Všetko to "udiali ľudia". 

Konkrétni ľudia vládli, konkrétni ľudia bojovali, tvorili, ničili, rozhodovali a menili. 

A tak to bolo aj so zavedením nočného osvetlenia. Zaviedli ho ľudia.

& SVIEČKY

Portál ulicesvetla.sk uvádza: "Prvé písomné zmienky o verejnom osvetlení v Bratislave siahajú do 15. storočia, kedy v meste očakávali návštevu kráľa Žigmunda. 

Pred jeho príchodom dostal každý obyvateľ sviečku, ktorú mal položiť na okno a zapáliť, aby jeho veličenstvo dobre videlo i po súmraku." 

Túto informáciu sa mi nepodarilo nikde overiť, ale rada jej uverím.

Ľudia však naďalej hľadali spôsob, ako mať svetlo aj v noci ... a sviečky nepovažovali za riešenie pouličného osvetlenia. 

& SMOLOVÉ FAKLE 

Redaktor novín Petržalčan píše: "Na nočné osvetlenie ulíc sa pôvodne používali smolové fakle, ktoré boli obmedzované poveternostnými podmienkami". Keď pršalo, dážď ich zhasínal...

Ani sa nečudujem, že v 16. - 17. storočí bolo tak veľa požiarov v mestách. Studne v strede námestí boli iba reakciou na časté požiare. 

& PLYNOVÉ LAMPY

Vladimír Tomčík na bratislava.sme.sk informuje, že: "Dňa 20. marca 1856 noviny priniesli informáciu o veľkej udalosti. 

V predchádzajúci deň v meste po prvý raz zasvietili plynové lampy a nahradili osvetlenie ulíc smolnými fakľami." 

& ELEKTRINA 

"Revolúciu v plynovom osvetlení priniesol vynález žiarovej pančušky a neskôr plynu začala konkurovať elektrina", píše ďalej Vladimír Tomčík a dodáva: 

"Posledný svietiplyn v plynárni vyrobili v roku 1977." Školská ulica bola posledná, kde sa dovtedy používalo plynové osvetlenie.

"Revolučný vynález žiarovky si po prvýkrát vyskúšali v Ludwigovom mlyne na Krížnej ulici v roku 1884. 

Verejné osvetlenie v hlavnom meste sa oficiálne spustilo v roku 1902," uzatvára stručné dejiny nočného osvetlenia v Bratislave portál ulicasvetla.sk


Predpokladám, že takto nejako to bolo aj v ďalších mestách na Slovensku. Možno s väčším časovým odstupom, ale nakoniec predsa len bolo všade zavedené elektrické osvetlenie. 

Kochať sa nočným mestom môžeme v každom meste. Veľmi verím, že raz budem mať možnosť pozrieť si aj iné mestá na Slovensku s krásnym výhľadom v noci. Dovtedy sa kochám nočnou Bratislavou.

TEXT: Katarína Králiková | FOTO: pixabay, Katarína Králiková, https://www.planetslovakia.sk/m/blog/64-behanie-nocnou-bratislavou | ZDROJE: https://ulicasvetla.sk/historia.phphttps://bratislava.sme.sk/c/4355346/bratislava-pred-153-rokmi.html, https://petrzalcan.sk/pribeh-svetla-bol-spojeny-s-elektrifikaciou-mesta

Nabrala som odvahu a s mojou dcérkou Lenkou sme išli po zotmeníi na Bratislavský hrad. Ľudia moji, nááádhera! Do 22:00 je otvorené celé nádvorie a ten pohľad na nočné osvetenie Bratislavy je dychvyrážajúci.

Moje fotky sú z mobilu, sú rozmazané, lebo mi bola zima a tuším aj mám niečo s mobilom. Preto odporúčam, choďte a presvedčte sa na vlastné oči...

Ešte niečo. Opäť som sa presvedčila, že strach je len v mojej hlave. Teda bol.

FOTO: Katarína Králiková (z mobilu)

TEXT: Katarína Králiková | JAZYKOVÁ KOREKTÚRA: text neprešiel jazykovou korektúrou | FOTO: Behanie nočnou Bratislavou | ZDROJE:  ulicesvetla.sk, Bratislava pred 153 rokmi,  Príbeh svetla bol spojený s elektrifikáciou mesta