Bratislava | Lisztova záhrada

04.06.2018Sprevádzala som stovky hostí v Lisztovej záhrade, ktorá bola otvorená 2. a 3. júna 2018 v rámci podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad. Tí hostia boli naši, domáci a tých ja priam milujem, lebo len im môžem rozprávať nie len odborné fakty, ale aj rôzne zaujímavosti a skutočné príbehy.

Lisztova záhrada

Skryté, priam utajené miesto uprostred niekdajšieho Prešporku našli prevažne domáci obyvatelia. Kreatívne dámy z Univerzitnej knižnice Bratislava pripravili pre hostí zaujímavú výstavu v Modrej študovni aj v Lisztovom pavilóne. Mnohí hostia sa kochali hlavne nádherným výhľadom na Bratislavský hrad.


Túto fotku Lisztovho pavilónu som "cvakla" v Modrej študovni (ktorú som akosi stále volala Modrý salónik), zriadenú v Univerzitnej knižnici Bratislava.


S veľkým potešením som rozprávala o zaujímavostiach súvisiacich s palácom kniežaťa Leopolda de Pauliho, v ktorom sídli najväčšia knižnica na Slovensku, Univerzitná knižnica Bratislava a predovšetkým so životom hudobného skladateľa Franza Liszta.

Obzvlášť veľkú radosť som mala, keď mi samotní hostia prišli porozprávať ďalšie, pre mňa nové informácie - a tie som potom ja rozprávala ďalším prichádzajúcim hosťom.


Lisztova záhrada a v nej moje dve kolegynky, tiež dobrovoľníčky-koordinátorky Kristínka a Zdenka. Vo vnútri sprevádzali hostí úžasné dámy z Univerzitnej knižnice Bratislava. 


Po celý čas som považovala za veľmi dôležité hostí informovať, že podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad organizuje nezisková organizácia Národný Trust, ktorej cieľom je obnova a ochrana prírodných a kultúrnych pamiatok na Slovensku.

Tento rok to bolo pre mňa úplne iné, ako keď som sprevádzala vlani v Kochovej záhrade, ktorú dal vytvoriť prof. MUDr. Karel Koch, moja inšpiratívna osobnosť.

Opäť raz som si uvedomila, aké náročné je zhrnúť siahodlnú históriu priestoru a k tomu život výnimočného človeka do krátkych 15-20 minút. Nové pre mňa bolo aj rozprávanie do mikrofónu.

Som nesmierne vďačná za krásne slová uznania (lebo kritická som ja sama k sebe až až), ktoré mi prišli povedať niektorí hostia. Ďakujem každému, kto si dal námahu a napísal svoj názor do Zošita spomienok.

Veľmi verím, že z môjho výkladu mala väčšina z približne 800 hostí príjemný zážitok, pretože pre mňa bolo sprevádzanie počas celých dvoch dní nie len úžasnou skúsenosťou, ale aj veľkou radosťou.