Moje blogy sú relatívne dlhé, obsahujú fakty, zamyslenia aj postrehy. Preto ich odporúčam ako  

Moje zážitky z prehliadok, prednášok, recenzie a zamyslenia nájdete v záložke KONTAKT/ KRONIKA

Počas podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad, ktoré organizovala nezisková organizácia Národný Trust Slovakia, som mala to potešenie sprevádzať hostí na 3 tematických prehliadkach Palácové záhrady. Verím, že krásne spomienky nám pripomenú aj fotky...

Pre čitateľky a čitateľov časopisu Materské centra som do čísla 1/2019 prispela dvoma článkami. Prvý je o tom, ako mamy vplývali na naše dejiny už od pradávna. Nuž a v druhom uvádzam zopár tipov ako podporiť u deti záujem o históriu. Tento blog je rozšírený o ďalšie inšpirácie.

Čo vám napadne ako prvé, keď čítate názov témy Trhovníčky a kupci v Prešporku? Mne stredoveký trh. Tam, kde je dnes Rybné námestie. Uprostred vidím drevené stoly a pri nich pánov remeselníkov ako predávajú varešky, hrnce aj plátno či topánky. Vidím aj statné ženičky z dedín, ako predávajú čerstvú mrkvu, petržlen, kapustu v sudoch. A aj pekné...

Rozprávanie o ženách na Bratislavskom hrade je pre mňa nádherným zážitkom a tak trochu aj výzvou. Najradšej by som o každej rozprávala do aleluja, lenže je potrebné sledovať aj čas. Aprílovú prehliadku som preto zamerala viac na dve ženy na Bratislavskom hrade - a to na Máriu Teréziu a jej dcéru Máriu Kristínu, ktoré prišli na Bratislavský hrad v...

Andrej Groll je autor putovnej výstavy Wolfgang von Kempelen - Bratislavský da Vinci. Práve na tejto výstave sme sa spoznali a začali spolupracovať. Vytvorili sme občianske združenie Kempelenopolis, lebo chceme ľuďom v Bratislave i na celom Slovensku pripomenúť, kto bol Wolfgang von Kempelen. Rozprávali sme sa o rôznych súvislostiach.

V Prešporku žili mnohí významní učitelia. A tiež učiteľky, o ktorých sme sa však na hodinách dejepisu neučili. Viacerí učitelia a učiteľky v Prešporku svojou prácou ovplyvnili našu históriu. Počas prehliadky postupne spomíname na viac ako 20 učiteľských osobností.

Opäť trochu iná bola prehliadka Ženy na Bratislavskom hrade. Moje hosťky mali možnosť ovplyvniť chronológiu toho, kedy čo im porozprávam. Priznám sa, páčilo sa mi to. Potešila som sa aj rozprávaniu jednej hosťky, ktorá nám prezradila pikošky zo života Márie Terézie a jej manžela.

Poznáte Máriu Ďuríčkovú? Tak to je ona. Pôvodne chcela byť učiteľkou. Väčšinu života však neprežila s deťmi v škole, ale písaním knižiek, ktoré obohacujú detskú dušu už celé generácie. Jej životný príbeh je rovnako inšpiratívny, ako tie, ktoré písala.

Zásadným spôsobom ovplyvnila môj život. Zachránila totiž Betliar a hrad Krásna hôrka. Miesta, na ktorých sa zrodila moja túžba byť turistickou sprievodkyňou. Alžbeta Güntherová-Mayerová však toho zachránila oveľa viac pre nás všetkých.

Posledná prehliadka v roku 2018 ma opäť dobila radosťou a energiou. Prehliadky Večerná Bratislava som si vymyslela, pretože milujem naše večerné mesto. Po zotmení sa viem v predstavách akosi lepšie preniesť do minulosti a rozprávať o histórii Bratislavy, ktorá ma tak fascinuje. Teším sa, že mojich hostí tiež.

Srdce mi plesá, keď vidím niečo z modrotlače. Publikáciu, ktorú o nej napísala pani Eva Kurjaková som si preto spontánne kúpila - a som nadšená. Človek by neveril, čo všetko s modrotlačou súvisí a koľko zaujímavostí sa o nej dozvie. Tak napríklad:

Jarmoky a trhy boli hlavnou témou prehliadky Večerná Bratislava v nedeľu, 18.11.2018. Postupne pridám linky na moje najzaujímavejšie zdroje. Ďakujem za úžasné, spoločné zdieľanie poznatkov a prikladám zatiaľ aspoň fotky.

19. storočie bolo mimoriadne bohaté aj v oblasti hudby. Počas našej prehliadky som sa preto snažila hovoriť o skladateľoch, muzikantoch, dirigentoch, poslucháčoch, o miestach, kde znela hudba, aj o udalostiach, pri ktorých nechýbala hudba a tiež aj o výrobcoch hudobných nástrojov. Bolo to dlhé storočie, aj trasa bola dlhá...

Toto bola moja najkrajšia prehliadka VEČERNÁ BRATISLAVA, akú som doteraz robila. Prišlo nad očakávanie veľa hostí a všetci do jedného boli tak príjemní, sympatickí. Pre mňa to bol proste pôžitok. Navyše, mohla som som sa s nimi podeliť o všetky zaujímavé súvislosti z dejín Bratislavy. Prikladám fotky a linky, na texte pracujem...

Ďalšia osobnosť, ktorá ma zaujala bola aj pre našich susedov - predkov z lokality, kde sa konal Dobrý trh na Panenskej, tak vzácna, že ešte za jej života po nej pomenovali ulicu. Tou osobnosťou bol mešťan, bankár a mecenáš Teodor Edl.

Výstava Wolfgang von Kempelen - Bratislavský Da Vinci prináša, už od prvých dní, zaujímavé stretnutia. Jej autor, Andrej Groll, sa vďaka výstave zoznámil s výskumníkmi, historikmi, vedeckými pracovníkmi a tiež so mnou. Všetkých nás fascinuje život a dielo bratislavského rodáka Wolfganga Kempelena. Viete si predstaviť naše obrovské prekvapenie, keď...

Pre členky a členov Zboru Anky Repkovej - spievanie nás baví som vymyslela 3 prehliadky na tému Hudba v Prešporku. S nadšením som prepojila moje dve srdcové záležitosti: hudbu a históriu. V znamení zvučných mien sa niesol už hneď tento prvý okruh, ktorý bol venovaný hudbe 18. storočia v Prešporku.

Známa je ako vdova po Antonovi Slubekovi. Pod touto "značkou" viedla slávnu likérku v Prešporku. Žila na prelome 18. a 19. storočia a mňa fascinuje jej odvaha i obchodné zručnosti. Na podujatí Dobrý trh na Panenskej! som o nej rozprávala ako o našej inšpiratívnej susedke z minulosti.

Témou vzdelávanie a školstvo sa niesla prvá septembrová prehliadka Večerná Bratislava. Postupne, ako sme kráčali ulicami bratislavského Starého Mesta, porozprávali sme si o vývoji školstva, o jeho formách, členeniach aj o pôvode slov.

Na susedskom podujatí Dobrý trh na Panenskej! som, v rámci programu, rozprávala o štyroch inšpiratívnych osobnostiach z histórie okolitých ulíc. Prvou z nich bol mešťan, architekt, stavebník, obchodník a mecenáš Ignatz Feigler starší, pre mňa génius svojho remesla.