Moje blogy sú relatívne dlhé, obsahujú fakty, zamyslenia aj postrehy. Preto ich odporúčam ako

Bratislavský Da Vinci. Názov výstavy, ktorý hovorí za všetko. Rodák z Prešporku vytvoril toľko vynálezov, že by bola veľká škoda, keby sme ho my, domáci, poznali len ako autora šachového Turka. S veľkým nadšením sme sa preto vybrali na výstavu, ktorá je do 30. septembra 2018 v Múzeu dopravy v Bratislave.

Pamätáte si ešte, keď ste boli na Bratislavskom hrade prvýkrát? Ja veľmi dobre. Bolo to v noci, bola som s bratrancami a dostali sme sa aj na miesta, ktoré neboli prístupné verejnosti. Vtedy som ešte netušila, že Bratislavský hrad bude jedného dňa miestom, kde hostí budem sprevádzať ja.

Jún mi pripadá ako horúca verzia decembra. Všetko chcem stihnúť do konca mesiaca, lebo potom nastane prázdninová apokalypsa. Turistická sezóna je v plnom prúde a ja už presne viem, čo si budem vyčítať, že "som to nedala", lebo s diagnózou perfekcionistka sa najlepšie sedí v komfortnej zóne strachu. No ale to nevylučuje fakt, že viem dávať...

Sprevádzala som stovky hostí v Lisztovej záhrade, ktorá bola otvorená 2. a 3. júna 2018 v rámci podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad. Tí hostia boli naši, domáci a tých ja priam milujem, lebo len im môžem rozprávať nie len odborné fakty, ale aj rôzne zaujímavosti a skutočné príbehy.

Múzeum moderného umenia Danubiana som navštívila pred niekoľkými rokmi prvýkrát a dodnes mám na to krásne spomienky. V máji 2018 navštívila toto múzeum, v rámci školského výletu, aj moja dcéra a tak sa jej tam páčilo, že ma prinútila urobiť z neho fotoreportáž. Neodolala som a zverejňujem aj náš rozhovor ...

Vôňa orgovánu. Nezameniteľná. Omamná. Dokážem ju cítiť už len pri pohľade na obrázok. Milujem tú vôňu. Možno preto, že mi pripomína detstvo a babičkinu záhradu. Možno pre všetky krásne spomienky, ktoré sa mi s orgovánom spájajú. Trilkot vtáčikov už od rána. A k tomu tá božská vôňa. Čokoľvek sa v máji prihodí, nič nevnímam tak hrozne, keď som...

František Floridus Rómer je prvou z osobností, ktoré ma inšpirovali. Preto som si ho nechala nakoniec. Jeho príbeh nie je zvlášť komplikovaný, ani tragický. O to viac je inšpiratívny. Mohol si žiť jednoduchý život kňaza, lenže on si zvolil život podľa vlastných hodnôt a to, čo mu chýbalo, to vytvoril. Veľmi, naozaj veľmi inšpiratívne ...

Deň bláznov. Deň vtákov. Deň zeme. Deň lesov. Deň narcisov. To je apríl, na ktorý ponúkam sebe i vám také inšpirácie, ktoré urobia radosť v tele, v mysli i na duši.

Tabule na šľachtických dvoroch, to boli stoly s jedlom a pitím. Prepychovo upravené tabule mali šľachtici, menej honosné boli tabule dvoranov a k obyčajným stolom s jedlom sadali hradčania. Pri samostatných tabuliach sedávali aj šľachtické ženy a deti.

Na kresťanské Veľkonočné sviatky ponúkam čítanie o nádhernej duši, ktorou bola Kristína Royová. Jej viera bola jej bohatstvom, a hoci nevlastnila žiadny majetok, predsa dodnes patrí k duchovne najbohatším osobnostiam na Slovensku. Hoci na svojom milovanom Slovensku bola zaznávaná, cez piesne a literatúru sa dostala do sŕdc ľudí na celom svete.

Milujem vzdelávať sa od ľudí, ktorí svoje povolanie vykonávajú s láskou a nadšením. Sú dokonca takí, pri ktorých mám pocit, že celý svet sa točí okolo ich témy. Ono, niečo na tom bude. Apoň teda v prípade tých, od ktorých som mala možnosť učiť sa tento týždeň.