Moje blogy sú relatívne dlhé, obsahujú fakty, zamyslenia aj postrehy. Preto ich odporúčam ako  

Keď som sa narodila, môj otec namaľoval reprodukciu obrazu Martina Benku. Obaja mali veľa spoločného. Milovali Slovensko, prírodu, mali všestranné záujmy a podobný maliarsky štýl. Z obrazov môjho nebohého otca sa nám zachoval iba jeden a preto som s potešením išla na komentovanú výstavu obrazov Martina Benku.

Zásadným spôsobom ovplyvnila môj život. Zachránila totiž Betliar a hrad Krásna hôrka. Miesta, na ktorých sa zrodila moja túžba byť turistickou sprievodkyňou. Alžbeta Güntherová-Mayerová však toho zachránila oveľa viac pre nás všetkých.

Posledná prehliadka v roku 2018 ma opäť dobila radosťou a energiou. Prehliadky Večerná Bratislava som si vymyslela, pretože milujem naše večerné mesto. Po zotmení sa viem v predstavách akosi lepšie preniesť do minulosti a rozprávať o histórii Bratislavy, ktorá ma tak fascinuje. Teším sa, že mojich hostí tiež.

Srdce mi plesá, keď vidím niečo z modrotlače. Publikáciu, ktorú o nej napísala pani Eva Kurjaková som si preto spontánne kúpila - a som nadšená. Človek by neveril, čo všetko s modrotlačou súvisí a koľko zaujímavostí sa o nej dozvie. Tak napríklad:

Jarmoky a trhy boli hlavnou témou prehliadky Večerná Bratislava v nedeľu, 18.11.2018. Postupne pridám linky na moje najzaujímavejšie zdroje. Ďakujem za úžasné, spoločné zdieľanie poznatkov a prikladám zatiaľ aspoň fotky.

19. storočie bolo mimoriadne bohaté aj v oblasti hudby. Počas našej prehliadky som sa preto snažila hovoriť o skladateľoch, muzikantoch, dirigentoch, poslucháčoch, o miestach, kde znela hudba, aj o udalostiach, pri ktorých nechýbala hudba a tiež aj o výrobcoch hudobných nástrojov. Bolo to dlhé storočie, aj trasa bola dlhá...

Toto bola moja najkrajšia prehliadka VEČERNÁ BRATISLAVA, akú som doteraz robila. Prišlo nad očakávanie veľa hostí a všetci do jedného boli tak príjemní, sympatickí. Pre mňa to bol proste pôžitok. Navyše, mohla som som sa s nimi podeliť o všetky zaujímavé súvislosti z dejín Bratislavy. Prikladám fotky a linky, na texte pracujem...

Ďalšia osobnosť, ktorá ma zaujala bola aj pre našich susedov - predkov z lokality, kde sa konal Dobrý trh na Panenskej, tak vzácna, že ešte za jej života po nej pomenovali ulicu. Tou osobnosťou bol mešťan, bankár a mecenáš Teodor Edl.

Výstava Wolfgang von Kempelen - Bratislavský Da Vinci prináša, už od prvých dní, zaujímavé stretnutia. Jej autor, Andrej Groll, sa vďaka výstave zoznámil s výskumníkmi, historikmi, vedeckými pracovníkmi a tiež so mnou. Všetkých nás fascinuje život a dielo bratislavského rodáka Wolfganga Kempelena. Viete si predstaviť naše obrovské prekvapenie, keď...

Pre členky a členov Zboru Anky Repkovej - spievanie nás baví som vymyslela 3 prehliadky na tému Hudba v Prešporku. S nadšením som prepojila moje dve srdcové záležitosti: hudbu a históriu. V znamení zvučných mien sa niesol už hneď tento prvý okruh, ktorý bol venovaný hudbe 18. storočia v Prešporku.

Známa je ako vdova po Antonovi Slubekovi. Pod touto "značkou" viedla slávnu likérku v Prešporku. Žila na prelome 18. a 19. storočia a mňa fascinuje jej odvaha i obchodné zručnosti. Na podujatí Dobrý trh na Panenskej! som o nej rozprávala ako o našej inšpiratívnej susedke z minulosti.

Témou vzdelávanie a školstvo sa niesla prvá septembrová prehliadka Večerná Bratislava. Postupne, ako sme kráčali ulicami bratislavského Starého Mesta, porozprávali sme si o vývoji školstva, o jeho formách, členeniach aj o pôvode slov.

Na susedskom podujatí Dobrý trh na Panenskej! som, v rámci programu, rozprávala o štyroch inšpiratívnych osobnostiach z histórie okolitých ulíc. Prvou z nich bol mešťan, architekt, stavebník, obchodník a mecenáš Ignatz Feigler starší, pre mňa génius svojho remesla.

S malou dušičkou, ale s veľkým nadšením som v sobotu, 15.9.2018 predstúpila pred susedov, ktorí prišli na podujatie Dobrý trh na Panenskej!. Porozprávala som im o našich susedoch z minulosti, resp. len o štyroch z nich, pretože vo štvrti Panenskej žilo množstvo zaujímavých a inšpiratívnych osobností.

Inšpiratívne osobnosti sú všade medzi nami. Keď ma oslovili z o.z. Punkt, aby som prišla na septembrový Dobrý trh na Panenskej porozprávať niečo o histórii, okamžite mi napadli viacerí susedia z dávnej minulosti, ktorí sú pre mnohých z nás úžasné inšpiratívne osobnosti.

Pôvodne sme chceli ísť s priateľkami do kina na film Mamma mia 2. Zmyseli sme si, že predtým pôjdeme na chvíľu pozrieť do Slovenskej národnej galérie na tú oslavu 70. výročia. Lepšie sme však pozreli na program a kino sme zrušili. Ponuka programu oslavy bola zaujímavejšia. Júj a samotná oslava? Niečo skvelé! Aj po týždni som v eufórii. Hlavne z...

Človek (ja) sa vždy poteší, keď sa môže podeliť s ľuďmi o to, čo ho najviac zaujíma. Obzvlášť, keď jeho poznatky dopĺňajú. Prehliadka VEČERNÁ BRATISLAVA, v nedeľu 22. júna 2018, bola obohatená o zaujímavé a autentické rozprávanie hostí.

To nebola obyčajná rodina. Bola to rodina mojej najlepšej priateľky z detstva. Pre mňa to bol najkrajší zážitok. Mohla som takmer šesť hodín rozprávať o histórii Bratislavy a v prestávkach počúvať veselé zážitky zo života rodiny úžasnej ženy, s ktorou sa priatelím od škôlkarskych čias. Pevné puto umocnil spoločne strávený deň.

Festival Pohoda je taký, aký si ho kto urobí. Naša Pohoda bola taká rodinná. Už po piaty raz. Tentokrát si "značím do denníčka" tieto zážitky:

Uff, veľmi zvláštne som sa cítila dnes v Galérii Multium. Aj som sa bála, keď ma tam zatvorili. Ten pocit nekonečna, zhora, zdola. Všade. V porovnaní s mojím lineárnym spôsobom poznávania dejín bol toto úžasne vzrušujúci zážitok.